FOTOGALERIE

> více foto


Legenda Chateauneuf-du-Pape

Autor: L | Diskuse

Když se řekne Francie...
Vybavíme si Paříž, Eiffelovku, četníka ze Saint -Tropez, Citroena 2cv6 neboli Kachnu a samozřejmě Víno. Víno s velkým V. Pokud mluvíme o velkých francouzských vínech, tak většinou ve spojitosti s Bordeaux. Pokud se ale zeptáte obyčejného smrtelníka, obvykle odpoví Chateauneuf-du-Pape . Čím to je, že toto víno se stalo světově známým i mezi lidmi, kteří vínu příliš neholdují? Chateauneuf-du-Pape je zkrátka pojmem.

Zpátky do historie

Zpátky znamená až do 14.století, kdy byl blízký Avignon sídlem církve. A církev byla odjakživa spjata s výrobou vína. Výrazný vliv na rozvoj vinařství v kraji měl papež Klement V. Tento muž byl velkým znalcem a milovníkem vína a zdejší vinice mu poskytovaly množství kvalitního moku. Díky církevním hodnostářům se obliba zdejších vín rychle rozšířila. Klementův nástupce Jan XXXII. pak vyměnil hlučný Avignon za blízký Calnernier, kde si dal vystavět honosné letní sídlo, obklopené vinicemi. A jméno bylo na světě. Byl to právě zámek papežův nazývaný Chateauneuf-du-Pape, který dal jméno zdjšímu vínu, i když až o pár století později.

Vrtkavost osudu
Jak už to bývá, štěstí je vrtkavé a tak s odchodem papežského dvora upadlo i zdejší vinařství, papžský dvůr se svými hodnostáři byl hlavním odběratelem zdejších vín. Ale nebyl to jen odchod papežův, který dal zdejším vinařům pocítit vrtkavost osudu. V novodobých dějinách je otázkou, kdo na vinaře podnikl větší útok, jestli révokaz nebo první světová válka.

Nový začátek.

Po první světové válce nastává nová kapitola Chateauneuf-du-Pape .
Poválečný rozvoj, nové trhy a možnosti daly zdejším vinařům nový vítr do plachet. Vůbec poprvé požádali o sepsání jednotných podmínek k pěstování vinné révy, upřesnění místa původu révy, minimální hladiny stupně alkoholu, povinného vyřazení určité části sklizně a dalších pravidel, která by zajistila společné zásady pro výrobu vína v regionu. Tím docílili zvýšení kvality a zvýšení prestiže značky Châteauneuf-du-Pape . Určením hranic teritoria, kde bylo možné používat jméno Châteauneuf-du-Pape tak zamezili i padělkům a znemožnili tak zneužívání svého jména k označení vín, které neměly s jeho kamenitými vinicemi a kvalitou nic společného.Dá se říci, že Châteauneuf-du-Pape se stalo místem zrodu systému appellation contrôlée. Ostatně francouzský vinařský systém začal fungovat až v roce 1937, tedy až po 17 letech po zrodu zdejších pravidel a je nesporné, že zdejší systém se stal základem tomu celonárodnímu.

Vína dnešních dnů

Ve vinicích pokrytých malými oblázky se až ze 13ti odrůd rodí víno vynikající kvality, jehož potenciál zrání lze srovnat s velkými víny z oblastí Bordeaux nebo Burgundska. Ostatně to potvrzuje i úspěch zdejších vín v posledním TOP 100 nejlepších vín světa amerického Wine Spectator. To že se jedná opravdu o velká vína potvrzuje i doba zrání zdejších vín, která je běžně 5 - 15 let, nezřídka však mnohem déle, 30 let i více. Zdejší vinaři se s přibýváním nových trendů a technologií postupně rozdělují, tak jak ostaně všude ve světě. Jedni věrně používající klasické metody, jiní maximálně využívají moderních technologií. Přesto však jejich vína mají ve finále charakteristický rukopis zdejšího kraje a jsou nezaměnitelná a to je více než chvályhodné.
Vína pak většinou zrají v obrovských dubových sudech, barique tady v podstatě nenajdete, není ani důvodu, zdejší hrozny mají dostatek vlastních tříslovin a rodí se z nich mohutná vína s vysokým obsahem alkoholu, nádhernou vůní a chutí, jež vám zůstane dlouho nejen na patře, ale i v srdci.

Odrůdy

V oblasti se produkují z převážné většiny vína červená, bílá vína velmi zřídka.
Jak už bylo řečeno Châteauneuf-du-Pape je cuvée a může být smícháno až z 13 povolených odrůd révy. Málokdo toho však využívá, převážná většina používá zhruba pět odrůd. Základním prvkem je odrůda Grenache, poté jsou to odrůdy Syrah, Bourboulenc, Mourvedre, Muscardin, Clairette, Cinsault, Roussanne, Counoise, Terret Noir, Vaccarese, Picardan a Picpoul.

Čím tedy je, že se toto víno světově známým i mezi lidmi, kteří vínu příliš neholdují? Nemyslím, že by otázka zůstala nezodpovězená. V každém případě na tom má mimo jiné určitě v současnosti velká obliba Francie jako turistické destinace, kdy blízké Provance je jedním z nejnavštěvovanějších míst této země.

 

Třeba je to zajímavý tip na letní dovolenou, co říkáte?

Oficiální stránky http://www.chateauneuf.com

Skvělé stránky o Provence http://www.web-provence.com/


< zpětTOPlist